Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
”Лустрација” на македонската античка војска
Сподели на Facebook

На шестиот месец од македонскиот антички календар, кој пак се паѓал на пролет во месецот кај нив наречен “Xandikos”(март), се вршела масовна лустрација (“прочистување”) на македонската војска на чело со својот крал

Но подоцна заради честите војни овој ритуал е правен и пред секоја битка.

Најподробен опис на овој чин дале Куртиј Руф ( X, 9, 11-12) по смртта на Александар во 323 год.п.н.е и во 182 год.п.н.е Т. Ливиј (XL, 6), но описи на овој чин даваат и други антички автори.

Овој ритуален чин на Македонците е од најстарите денови под првите свои државни творби и војски.Ритуалот се изведувал пред тргање во битка и со него се вршело очистување од лошите духови кои носеле несреќа и заштита од заштитните духови кои носеле победа и среќа.

Обредот на лустрација досега е посведочен само кај Македонците и Хетите и кај ниеден друг антички народ. Но само кај Македонците и кај ниеден друг народ е изразен преку војничкиот карактер на божицата Ма која е со придружник – куче.

Имено токму кучето е жртвата при овој ритуал како врска со богот на војната.Кучето-жртва (sacrificia canina) е сечено на две половина кои се раздалечувани една на еден крај а другата на друг паралелен крај. Потоа тргнувал прв кралот а по него целата македонска војска, ритуално поминувале низ просторот помеѓу двете исечени кучешки половини.Со ова се сметала македонската војска прочистена и спремна за битки.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8507 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 25

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: