Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Кралските круни потекнуваат од Македонија
Сподели на Facebook

Прв легендарен македонски крал е кралот Каран. Познато е дека македонските кралеви на многу монети се прикажани со рогови од овен, јарец и сл., но малку се знае дека е тоа така од времето на Каран.


Јарецот како македонски симбол
Јарецот е и на многу монети на позадината. Но од каде сето ова и што има врска воопшто со сите круни?

Во борбите за обединување на македонските племиња во единствена македонска држава, Каран освојувајќи ја идната престолнина Ајгаи (Воден), навлегол заштитен од маглите но и стадата кози предводени од еден голем и рогат јарец.

Бидејќи овој град бил клучен за Каран, тој суеверно од тогаш во битките пред себе терал кози а на себе почнал да ги носи раскошните рогови од јарецот, како симбол на непобедливост и сигурно водство а тоа го правеле и другите кралеви по него.

Ги носел поставени на главата со посебни ленти, кои подоцна кај македонските кралеви се златни како и роговите. Токму заради роговите е добиено и името на овој крал, па така и се води– Каран (што буквално преведено значи- Рогат).

Секој нов крал како знак дека се прогласува за нов водач, при церемонијата, како обврзителен декор му се поставувала и круната- рогови како симбол на водството. Со ширењето на својата империја се шири и овој необичен обичај. Така дури и во исламот се среќава поимот “Зул Карнијан”, што преведено заначи исто но во множина (“оној со два рога“).


Јарецот и роговите како атрибути на монети во чест на македонскиот крал Каран

Со време круната ќе добива различни облици при што морало да има шилесто издатоци асоцирајќи- рогови, но со се повеќе такви издатоци. И името на круната води потекло од Каран (Рогат).

Имено КАРАН=КОРОН (а) или КОРОНА средновековно, многу подоцна упростено КРУНА. За легендата фрапира идентичноста во преданието кај Јустин и кај Миладиновци кои по речиси 20 века од Јустин ја собираат од народните преданија.

Ова ќе рече и дека македонскиот народ цели 26 века сметајќи пак од VIII век п.н.е кога и владеел Каран па до Миладиновци кај преданието за градот Воден е целосно идентично.
(За Каран и македонското кралство и кај Кацаров н.р 37, па во капиталната германската историографија - Историја на Македонија 1,2 и 3, Грифит и Уелбанк,кај - Томиќ П. - Повијест Римска , Загреб 1884 г., потоа во - Глас ЦКА кн.CLX /82 - Ратовање македонског краља Персеја с Римљанима у нашој земљи 170 и 169 г, пре Христа- Београд 1934 год., но и кај Hammond N.Gl and Walbank F.W., A.Histori of Macedonia Vol III ( 336 - 167 B.C), Oxford 1988.)

Водопадите кај Воден (античка Ајгаи) покрај кои Каран неприметен влегол во Градот, заштитен од маглите и стадата кози

 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 12290 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,63 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 7

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: