Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7747
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Сигнализацијата со оган од антиката
Сподели на Facebook

Сигнализацијата со оган е од најстарите дни на цивилизацијата.

Уште Есхил во неговиот “Агамемнон”, спомнува дека стражите за меѓусебно разбирање користејќи сигнали со оган (т.н.р огнени стражи) за само една ноќ за падот на Троја известиле од Троја на брегот од Мала Азија до Микена во Елада. Во “Илијадата “ има податоци за системот на набљудување преку сигнали на оган и чад.

Но овој систем особено го доразвиле Македонците подоцна под Александар Македонски. Македонската империја распослана на половина земјина топка и речиси 4 000 000 км2 во она време барала навремени известувања и многу потреби. А користеле и искуства од Персијанците за што пишува и Аристотел учителот на Александар со кого овој се допишувал, наведувајќи дека Персијанците со системот на факели ја известувале целата земја.

Македонците развиле посебени систем од сигнални станици, во Александрија веќе во 285 год. п.н.е постоело посебна обучна школа за брзо и ново сигнално известување.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7003 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 29 октомври 2020
Моментно посетители: 6

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: