Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7619
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонскиот крал-бебе на бојното поле
Сподели на Facebook

Филип I кралот на Македонците, кој владеел околу 600 год. п.н.е во текот на една битка со Илирите, загинал на бојното поле.

.Македонците имале прастара трaдиција, кралот да биде во првите борбени редови и да се бори како и секој друг и тоа така останува до крајот на македонската империја.

Токму заради тоа овој закон немал право никој да го прекрши, па кога Филип I загинуав во битката, Македонците под оружје (советниците на кралот) носат брза одлука.

Го носат неколку месечното бебе син на Филип I, а иден крал на Македонија - Аероп I, поставувајќи го во лулка зад борбената линија но така за да го гледаат Македонците кои се бијат.

Во текот на повторниот напад од Илирите, Македонците гледајќи го својот крал иако бебе и во лулашка, поттикнати од оваа своја исконска традиција, се втурнале давајќи се од себе за победата. Така и се случило да победат додека Аероп и неговата мајка Никоноа, со страв го исчекувале исходот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6331 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,81 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 20 јануари 2019
Моментно посетители: 294

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: