Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонките заслужни за победата на Аргеј I
Сподели на Facebook

Пред битката со Галаур, кралот на многубројниот народ Тавлантите уште и помогнат од сојузници, македонскиот крал Аргеј I (околу 625 год. п.н.е), немал доволно војска успешно да се бори.

Заради ова Аргеј применил итрина, па во својата војска вклучил мноштво Македонки девојки кои ги опремил со тирси (долги стапови, со орнаментирана глава во вид на пинија или со бршлени или лозови лисја за што главен е култот на Диониз).

 

Девојките и војската слегувајќи од планината Еребоја, размавнувале со стаповите низ викотници на што Тавлантите исплашени од огромната маса и бројноста на фигурите кои не можеле да ги распознаат од далечината, избегале оставајќи ја дури и опремата.

Заради ова Аргеј I, подигнал храм на Диониз Псевданор (Диониз Лажен) во чест на лагата и итрината со која победил. Но особено одушевен од Македонките – девојки, во нивна слава и чест им го дал новото име мималони, отфрлајќи го дотогашното клодони, со што тие добиле почесно место и слава од Македонците.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8100 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 2

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: