Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8532
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
Сподели на Facebook

Пострадале за Христа Господа во времето на Јулијан богоотстапникот, а во местото Мероса Фригиска.

За разурнувањето на статуата на некој идол биле луто мачени и на железна леса биле печени сé додека душите свои на Бога не ги предале. Кога гореле во огнот, овие храбри мажи му довикувале на мачителот потсмевајќи му се: 'Нема ли да пробаш од нашето месо, дали е добро печено?" И уште зборувале, како и славниот архиѓакон Лаврентиј: 'Сврти нé на другата страна, оти оваа едната е печена!" Гледајќи и слушајќи ги св. маченици на огнот, мачителот бил повеќе збунет и уплашен отколку самите тие.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7249 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 29 септември 2023
Моментно посетители: 102

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: