Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. Ахил еп. Лариски
Сподели на Facebook

Овој голем ерарх и чудотворец бил роден во Кападокија.

Учествувал на V Вселенски собор, на кој ги посрамил еретиците и, како со својата ученост така и со светоста, предизвикал големо восхитување. Земајќи еден камен, Ахил им довикнал на ариевците: 'Ако е Христос создание Божјо, како што вие велите, кажете, од овој камен нека потече елеј!" Еретиците молчеле и се чуделе на таквиот повик на св. Ахил. Тогаш светителот пак рекол: 'А ако е Синот Божји рамен на Отецот, како што ние веруваме, нека потече елеј од овој камен”. И елејот навистина потекол на восхитување на сите. Св. Ахил се упокоил мирно во Лариса, во 330 година. Самуил, царот македонски, кога ја освоил Тесалија ги пренесол моштите на св. Ахил во Преспа на островот во езерото, кој се нарече и денес се вика Ахил или Аил.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7570 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 39

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: