Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
Сподели на Facebook

Голем ревнител и заштитник на Православието.

Како таков на И Вселенски собор, каде учено и разложно го побивал Ариевото учење, со останатите свети отци, Евстатиј исповедал правилно дека Исус Христос како Син Божји е рамен на Отецот и на Светиот Дух, според божествената суштина.

По смртта на царот Константин, ариевците пак некако напреднале, та почнале остро да го гонат Православието. Св. Евстатиј бил симнат од својот престол и протеран прво во Тракија, а потоа во Македонија. Страдал многу и долго, додека најпосле не Му ја предал својата света душа на Бога во 345 година.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7144 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 6

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: