Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8776
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонија ограбена ризница на културно наследство
Сподели на Facebook

Според Управата за заштита на културното наследство од Македонија низ светот се однесени преку 20 000 вредни икони.

Оваа е бројка е на основ она што поседуваат музеите низ светот и приватни познати колекции, но познавачите на проблематиката со тајните препродажби и изнесувања, велат дека тој број е далеку поголем.

Во Британскиот музеј има многубројни македонски бронзи од V и VI век со се статуа на Ајсхин а во Парискиот уште побројни етнолошки предмети. Во Франција се и двете најстари македонски палеолитски алатки, со преку 800 000 ( осумстотини илјади ) години .Во Њујорк пак во приватни колекции се бронзи од Демир Капија.

Но најголемото македонско богатство е во нашето окружување Во Софискиот национален археолошки музеј, покрај двете златни маски има уште 257 придружни вредни предмети. Во Белградскиот покрај други две златни маски има уште 187 предмети.

Но и во двата града бројот на другото етнолошко, историско и археолошко богатство е далеку поброен. Во Софија на пример е многу вредната колекција од Охридскиот ерхиепископ а во Белград мермерни статуи, бронзи и сл. речиси од сите македонски локалитети.

И не само таму но и во Загреб, Сплит, Дубровник и др. градови. Сепак најголемата и најмалку проверена дестинација на македонски артефакти од антиката до XX век е изгледа – Турција и тамошните музеи. Ако почне да се запишува се не се знае колку недели ќе бидат потребни, сепак битно е да се знае – од каде се.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8147 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,85 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 28 февруари 2024
Моментно посетители: 17

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: