Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Најкрволочното куче од антиката и Македонците
Сподели на Facebook

Мастифот е борбено куче со најнепробојна кожа, но денес малку се знае дека Англичаните малку претерале кога си го регистрираа како свое автохтоно куче.


Мастифот уште кај старите Асиро-вавилонци
И самите знаат но и историјата докажала дека оваа куче е постојан сопатник на Александар Македонски кој особено ги засакал заради нивната борбеност. Тие се бореле дури и против пумите при средбите на фалангата со нив, низ патешествијата по далекиот исток и џунглите.

Македонците за првпат се среќаваат со овие кучиња кога во борбите ги пуштаат Персијанците на нив и правеле метеж низ редовите на фалангата. Забележано е пак дека мастифите ги имале уште Асиро-Вавилонските владетели, па најверојатно Персијанците од таму ги превзеле.

Како и да е она што е сигурно е дека во Европа од истокот ги носи Александар Македонски, во чија чест е и самото име – “Мастиф” дадено многу подоцна од Англичаните кои го вкрстуваат и размножуваат во разни негови роднински сорти.

И не само тие, познато е дека и Американците кога го произведуваат пит-булот за потребите на војната во Виетнам, главната компонента при вкрстувањата од повеќето супер-кучиња е токму – мастифот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8795 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 20

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Светло и поплочување на градови, дело на Македонци
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: