Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9048
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Играорки Јапонки во групата Билјана
Сподели на Facebook

Јапонија е земја каде се негува македонската култура и фолклор. Во предградието на Јокохама има спортски центар каде секојдневно вежбаат македонски народни ора, фолклорни групи од околу 100-тина Јапонки.

Покрај македонските, тие вежбаат и по некоја од другите Балкански земји, но македонските во се имаат примат.

Името на фолклорната група која особено активно е насочена на македонските ора и песни е “Билјана” според истоимента Охридска и македонска песна чиј лидер долго време е Г-ѓа Јаеко Саито чиј учител бил Атанас Коларовски кој и ја основал групата Билјана и ги усовршил уметничките македонски фолклорни елементи.

Г-ѓа Саито и сопругот кога доаѓаат во Македонија купуваат страсно разни етно-мотиви и особено фолклорни, носии и слични традиционални белези на Македонија. Нивниот дом во Јапонија повеќе личел на македонски музеј како што велат оние кои го посетиле.

И Јапонките од групата Билјана кои ја посетиле Македонија и се запознале со нејзините убавини станале нејзини страсни приврзаници. Почитта кон нивниот учител тие ја изразуваат на Јапонски начин сите на маичките носат отпечаток од ликот и името на Коларовски небаре е нивен “гуру”.

Тие имаат и традиционални македонски носии а имаат и шиени понови строго запазувајќи ги македонските форми на носиите. Имаат и Јапонци тапанџии кои го држат ритамот за време увежбувањата.

Дури ја увежбувале и Галичката свадба во мало за да ги задоволат апетите на оние членови кои не ја виделе свадбата во живо. Членовите на Билјана се жени во средно доба а има и во трето доба, но и помлади кои не се во активен работен однос. Тоа е така зашто во Јапонија жените не сакаат напразно да го губат времето, па изучуваат нешто ново што ги исполнува со некаква физичка или умствена работа. Затоа и има голем број на клубови од разни профили.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7639 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 22 јули 2024
Моментно посетители: 21

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: