Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9048
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
Сподели на Facebook

Во селото Рајчица – Дебарско, се наоѓа дел од моштите на големиот чудотворец “Св. Георгиј Победоносец”, светец од IV век.

- Тие се наоѓаат во параклисот (мала црквичка) во рамките на манастирскиот комплекс, посветен на “Св. Јован Кукузел”, “Св. Григориј Палама” и “Св. Нектарија Битолски”, каде положена е дланката со посребрена рака со позлата, изработена своевремено во Солун.

- Св. Георгиј Победоносец , маченички пострадал во Лида – Палестина, во времето на царот Диоклецијан и таму во еден машки манастир се изложени неговите останати мошти. Од криптата во која се положени моштите и денес се излева исцелително миро, кое во православните цркви се подготвува на посебен начин за извршување на светите тајни. Токму тоа е големото чудо денес, иако чудотворецот е пострадан уште во 4 век.н.е.

- Но како дел од моштите пристигнаа во Македонија?
Имено тие пристигнаа во 2003 год., како дар од Светогорскиот монах Епифаниј, кој беше и ефимериј на црква по заминувањето од Света Гора. Тој моштите ги добил од братсвото на манастирот Капсокаливија -Света Гора, каде престојувал долго време.

- Неговот световно име било Георгиј исто како и на Св. Георгиј, така што братството од манастирот решило на заминување да му даде дел од моштите на истоимениот светец што ги чувале таму.
Ваквиот начин на давање делови од светци за чување не е нешто невообичаено ами се смета за чест и должност на избраниот.
Тој долго го чувал делот од моштите (раката) за потоа и самиот да го предаде на оној кој тој го избрал како достоен за понатамошното чување - игуменот Партениј старешината на манастирот “Св. Георгиј” и на манастирот “Св.Јован Бигорски”, зашто како му кажал таква божја промисла била.

- Партениј инаку бил поканет од еден протопсалт од Атина, кој сосем случајно бил дојден а оттука и во манастирот Св. Јован Бигорски. Така и се случило да отец Партениј кога заминува во црквата каде е поканет, да се сретне и запознае со Светогорскиот монах (тогаш веќе ефимериј на црква). Тој пак кога разбрал дека името на манастирот од каде доаѓа отец Партениј е токму името на Св. Георгиј, му ги предал овие свети православни реликти од светецот, на чување.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 13635 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,63 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 22 јули 2024
Моментно посетители: 22

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: