Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. Прохор Пчињски
Сподели на Facebook

Св. Прохор живееше во XI век во Македонија.

Се подвизуваше до својата смрт под една карпа во близина на реката Пчиња. Заедно со Св. Гаврил Лесновски и Св. Јоаким Осоговски ја продолжуваше исихистичката монашка традиција среде Македонците и низ Македонија. Ова традиција подразбира молитвено тихување(тишина) т.е собраност на сите човечки сили внатре во него, што се постигнува со молитвата. Подоцна во близина на испосницата од Св.Прохор е подигнат познатиот Манастир “Св. Прохор Пчињски , каде се и моштите на овој светител-чудотворец, зашто моштите му беа чудотворни, исцелителни и мироточиви. Од неговите коски уште од времето на неговата смрт непрекинато истекува густо масло со убав мирис.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7450 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,2 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: