Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8525
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонско писмо кое најдолго патуваше
Сподели на Facebook

По Илинденското востание, турскиот терор врз македонскиот народ земал страотен замав.

Но натамошниот отпор и борба морале да продолжат и во такви услови. Затоа ВМОРО се насочила и кон анимирање на светската јавност со последиците од востанието како и потребата од притисок врз Турција за издејствување на автономија за Македонија.

Во врска со ова ВМОРО пратила писмо до меѓународната јавност адресирано преку француската метропола Париз во кое детално биле опишани тешките услови за живот на поробениот македонски народ, особено влошени по Илинденското востание во 1903 година.

Но трагедијата и злосудбата на македонскиот народ дури и во вакви активности замешува прсти па писмото од причини “кои не се познати и јасни“ патувало цели 75 (седумдесет и пет) години. Токму затоа ова писмо се смета за најдолгопатувачкото македонско писмо од праќачот до примателот и не само во македонски рамки но и пошироко е во првите неколку такви и во светски рамки.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8043 пати
Просечна оцена од посетителите
 2,67 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 23 септември 2023
Моментно посетители: 92

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: