Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?






Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
Сподели на Facebook

Анастасие I (Flavius Anastasius) византиски цар (491-518) е еден од најуспешните императори кој и носи процут на Византија. Со низа мерки ја зацврстува државата и поведува воени походи кои и носат големи придобивки и средства.

Тој ги совладува Исавријанците и за заштита на Цариград во 507 год. го подига “Долгиот ѕид“ од Селимбија на Мраморно Море до Декрон на Црно Море. Го подига и утврдува Дарас како главен бастион на месопотамската граница. На својот наследник Јустинијан I, по смртта во 518 год. Анастасие I како грижлив државник, му остава огромна залиха на сума од 320 000 фунти злато.Токму со овие средства Јустинијан I тргнува во нови походи и уште поголеми освојувања а со тоа и приходи за преполната државна каса.


Анастасие I (Flavius Anastasius) византиски цар (491-518)

Се ова предизвикува големи градежни зафати во империјата од кои најголемите се токму во родната земја на Јустинијан I , Македонија. Имено се градат импозантен број на тврдини, мостови, патишта, манастири и цркви дури и градови (Јустинијана Прима) за што сведочат и денешните остатоци кои добиваат имиња по подоцнежни владетели а всушност се од Јустинијан I (Самоилова тврдина, Маркови Кули, Скопско Кале и.т.н)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8151 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:




 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 21

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: