Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8311
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Фалангата во борба со “Амазонки”
Сподели на Facebook

Легендата за жените воини, најверојатно е од времето на колонизациите кога патниците и тговците, продирајќи во земјите од басенот на Средоземното море, доаѓале во допир со народите кои сеуште живееле на степенот од матријахатот.

Таму тие покрај останатите општествени функции, одредено време проведувале и како војници.
Херодот вели дека сарматските жени оделе во војна заедно со мажите, а Диодор и Страбо спомнуваат некои кавкаски племиња со кои владееле жени воини.


Амазонки во борба

Но за нас како Македонци, особено се значајни сведоштвата за судирот на македонската фаланга со вакви жени-воинки за време походот на Александар Македонски кон исток. Имено неговите хроничари бележат за судири на Македонците дури и во Индија. Таму индискиот владетел Чандрагупт покрај во својата војска, целосниот состав од телесната гарда му е од вооружени жени-воинки. Покрај хроничарите, дури и војниците од фалангата сведочат дека при битките во Индија, се борат со бројни ескадрони од жени Индијки, кои го превземале оружјето од паднатите роднини и соплеменици и самите се борат против Македонците. Овој феномен е изгледа карактеристичен за период на доцен матријахат и преодот на патријахат, па се среќаваат и подоцна кај попримитивни народи или периферии.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9173 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,54 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 28 март 2023
Моментно посетители: 60

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
 Чудната царица Теодора
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: