Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Први истражувања на флората во Македонија
Сподели на Facebook

Први флористички истражувања на флората во Македонија се преземени уште во I половина на XIX век.

Поради несигурноста на патувањата странските истражувачи, истражувањата ги вршеле најмногу во околината на големите градови и главните сообраќајни патишта : Скопје-Тетово, Скопје –Велес, Скопје- Битола-Солун, Велес –Демир Капија-Солун и Прилеп-Битола-Охрид. Во планинските краишта речиси не ни оделе, единствено го посетувале Пелистер и Шар Планина.


Пелистер

Први значајни флористички податоци дава А.Гризебах во делото “Specilegium Florae rumelicae et bithynicae” (1843 год.). Тој во 1839 год. ја посетил околината на Скопје, Тетово со Шар Планина, Битола со Пелистер и планината Ниџе.

Повеќе пати (1889-1899 год.) ботанички истражувања во централна и во јужна Македонија врши и Е.Форманек, чиишто флористички материјал го ревидира и повторно издава К.Вандас во “Reliquiae Formanekiane“ (1909 год.). За овој период важни податоци за Македонија даваат и И.Дарфлер и Л.Адамовиќ но и др.

Од времето пак на I светска војна најзначаен прилог за флората на Македонија е трудот на Ј.Борнмилер (J.Bornmuller) со наслов “Beitrage zur Flora Mazedonies”, I-III (1925-1928 год.). Во ова дело е даден многу убав флористички преглед на поголемиот дел од Македонија. Во овој период истражувања вршеле : Т.Херцог и Бургеф (1916-1918), Е.Чики, С.Јаворка, Е.Б.Кимеле (1918), Т.Николов (1913-1918), Н.Стојанов и др.

По I светска војна истражувањата се проширени и на други полиња од ботаничката наука: екологијата, растителната географија, вегетацијата на шумите и на планинските рудини, палеоботаниката, проучувањето на историското минато на македонските шуми и.т.н.

Флористиката, растителната географија и фолклористичкото минато на Македонија најмногу ги обработувал Н.Кошанин.За вегетациските истражувања најголема заслуга има И.Хорват, кој ги опишувал заедниците на шумите, планинските рудини, карпите и точилата. И меѓу двете светски војни во Македонија работат многу флористи а по солободувањето настанува нов период во развојот на ботаниката.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7822 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,16 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 5

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: