Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7995
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија > Планини во Македонија
Јакупица
Сподели на Facebook

Солунска глава (2540 мнв)

Солунска глава може да се освои од две страни: Скопска - од пл. дом Караџица и Велешка (151 KB) - од пл. дом Чеплес.

Од скопска страна се оди со автобус од Скопје до с. Горно Количани или евентуално со организиран превоз со комби до Преслап. Од тука пешки до пл. дом Караџица, дo домот може да се стигне преку два правци. Едниот е да се продолжи пеш по асфалтниот пат (11км) до месноста Преслап, а другиот преку пл. дом Китка до Преслап. Маркацијата ПМ започнува од Преслап. Патеката продолжува преку селата Круша и Алдинци до пл. дом Караџица. За овој дел од патеката потребни се 5 и пол часа во било кој правец. Оние кои имаат сопствен превоз со возило можат да дојдат до домот по асфалтен пат (19км) и по земјен (17км) пат. Патеката од домот продолжува по широкиот пат до месноста Дуње (9км), потоа по букова шума и кривулести борови до пл. дом Горно Бегово (Исак Русо) - сега во распаѓање и може да се користи само во нужда (панорама 260 КБ), а од тука по столбови како зимска маркација до врвот. За овој дел од патеката потребни се 4 часа. Патеката е маркирана, а пл. дом Караџица е постојано отворен во летните месеци. Печатот се наоѓа во врвот.

За да се оди од велешка страна по железничката линија Скопје-Битола се патува до с. Ореше. За пл. дом Чеплес има 2 правци. Едниот преку с. Папрадиште, а другиот преку с. Нежилово. До овие села се оди по асфалтен пат, а понатаму се продолжува по шумски патишта низ живописна шума и бујна вегетација. Двете патеки се спојуваат пола час пред пл. дом. За овој дел од патеката ви се потребни 3 часа од било кој правец. Маркацијата ПМ започнува од железничката станица во с. Ореше. Патеката од пл. дом Чеплес за врвот Солунска глава продолжува по букова шума до Долна бабина дупка каде има извор. Од изворот патеката до Аргачот води по густа зимзелена шума, а од тука по ливади и тревнети површини до самиот врв. За овој дел од патеката ви се потребни 3 часа. Патеката е маркирана, а печатот се наоѓа на врвот. Пл. дом Чеплес со кој управува ПСК „Солунска глава“ е постојано отворен во викенди и по претходна најава.

Кале - месност „Бегови вирови“ (2112 мнв)

Месноста Бегови Вирови (понекогаш и врвот се нарекува со истото име) се наоѓа на планината Јакупица, во централна Македонија, во близина на селото Горно Врановци до каде што се доаѓа по асфалтиран пат преку Велес, с.Чашка и с.Лисиче, и е оддалечено од Скопје околу 70 км. Месноста Бегови Вирови и доминантниот над неа врв Кале (2112 мнв) се наоѓат на југозапад од селото Горно Врановци и до неа водат неколку патеки.
Може да се тргне веднаш на југозапад по широк пат, кој на одредени места може да се крати, за да по кратко време, постојано следејќи го правацот југозапад, се навлезе во шума низ која води патека која на места се губи поради дебел слој од лисја како и повеќето потоци кои ја пресекуваат истата (нема маркација).
Ако се следи правецот југозапад, по приближно 2,5 часа пешачење, се излегува над шумскиот појас (на приближна висина од 1600 мнв) и може да се забележи сртот кој ги поврзува врвовите Иванов врв (1919 мнв) лево и десно, врвот Кале (2112 мнв) кој што доминира над Бегови Вирови. Од тука до врвот Кале се потребни уште околу 2 часа пешачење.
За целата тура во двата правци со кратки одмори се потребни околу 9 часа.

 
С. Горно Врановци Врвот „Кале“ над месноста Бегови вирови Поглед кон Солунска глава од врвот „Кале“  

МКД-МОУНТ

 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6795 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 27 јануари 2022
Моментно посетители: 101

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: