Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?






Вкупно гласови : 7995
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија > Планини во Македонија
Галичица
Сподели на Facebook

Планината „Галичица“ се наоѓа во рамките на националниот парк „Галичица“ којшто е основан во 1958 год. истиот е регистриран и во УНЕСКО.

Обично искачувањето на Галичица завршуваат на врвот „Магаро“ којшто не е највисок врв на планината, можете да се искачите од с. Пештани кое се наоѓа на брегот на Охридското езеро на околу 750 мнв, од таму има добра патека со стара маркација. Патеката почнува со благо искачување, кај манастирчето се врти лево и потоа се влегува по маркираната патека во шума, потоа се излегува на асфалтниот пат кај Ајдучка чешма откај Ајдучка чешма се по патот до преслапот (до преслапот може всушност да се дојде и со автомобил по патот што води од Охрид преку с. Трпејца према Св. Наум, се скршнува околу 2 км после Трпејца во лево - тоа е всушност патот кој оди преку Галичица и со кој се поврзуваат двете езера), и тука се врти десно према бараките од каде пак почнува маркацијата и се стига до самиот врв „Магаро“.
Инаку највисоката кота на Галичица не е врвот „Магаро“ туку котата со висина 2265 мнв до која може да се стигне од „Магаро“ за триесетина минути, таа се наоѓа ма самата граница со Албанија. До преслапот се стига за околу 3,5 часа, а од таму до „Магаро“ потребни се 1,5 час. Од врвот има фантастичен поглед кон двете езера, Охридското и Преспанското. На оваа планина не постои планинарски дом освен една соба во бараките од каде почнува маркацијата, но не е во најдобра состојба.

МКД-МОУНТ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6970 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:




 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 27 јануари 2022
Моментно посетители: 97

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: