Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации
.: Македонски времеплов :.

06. XII.1942 год. – кај селото Папрадиште, Велешкиот партизански одред “Димитар Влахов”, беше нападнат од бугарските окупаторски сили.

fe

Настани кои се случиле низ времето поврзани со Македонија и Македонците.

fe

01.XI.1871 год. – во с. Лабуништа, Струшко, роден е Ангелко Крстиќ, македонски романсиер, раскажувач, драмски автор и учител. Најпознат е по романот “Трајан”. Умира во своето родно село Лабуништа на 06 мај 1952 год.

fe

01.X.1891 год. – роден е Ангел Динев, македонски општественик и публицист.

fe

03.IX.1900 год. – во Струга е роден Ристо Крле, македонски драмски писател со дело трајна вредност на македонската литература.

fe

Настани кои се случиле низ времето поврзани со Македонија и Македонците.

fe

06.VIII.1900 год. – Дамјан Груев, еден од основопложниците и водачите на ТМОРО, беше обвинет и осуден од Османлиската власт за својата револуционерна дејност.

fe

03.VII.1992 год. – Собранието на Р. Македонија ја донесе Декларацијата со која се отфрли делот пак од Друга Декларација – онаа од ЕУ, донесена во Лисабон на 27.VI.1992 год., и во која се условуваше нашата земја со нејзиното уставно име.

fe

Настани кои се случиле низ времето поврзани со Македонија и Македонците.

fe

Настани кои се случиле низ времето поврзани со Македонија и Македонците.

fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 14

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: