Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7505
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации > Општини во Македонија
Општина Ресен
Сподели на Facebook

Општината Ресен е лоцирана во југозападниот дел од Македонија во котлината Преспа.
Опкружена е со високи планини. Баба од источната страна, Галичица од Запад, Бигла од северната страна.

Општинскиот центар е лоциран во градот Ресен.

Ресен е мал град со околу 10.000 жители. Локалната власт, деловни и важни институции се ситуирани во Ресен. Преспанското Езеро, Националните паркови Галичица и Пелистер како подароци од Бога му даваат на регионот посебна убавина. Преспанското Езеро е второ по големина во Македонија. Сместено е на јужната страна од Преспанската котлина помеѓу планините Галичица и Баба 835 м надморска висина.

Културата во Преспа  датира уште од Неолитот. Via Ignatia поминува низ котлината за време на Римската Империја. Постојат голем број на споменици на уметноста во регионот. Најпопуларен е манастирот во Курбиново изграден во 1191 год. Грнчарството е развиено во Преспа уште во минатото и сеуште е присутно благодарение на Ресенската Ќерамичка Колонија. Ќерамичката Колонија претставува дом за многу светски познати грнчари одсекаде, за време на летниот период, секоја година.

На крај да не се заборави јаболкото, столб на општествениот живот и симбол на општината.

http://www.resen.gov.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3745 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 24 ноември 2017
Моментно посетители: 53

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: