Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7719
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Откриен тунелот и црквата Св. Власие
Сподели на Facebook
Штипските археолози на тврдината Исар го открија тунелот кој го поврзува акрополниот дел со долината на реката Брегалница.
- Уште пред дваесетина години при поставување на колекторски систем се откриени траги од овој тунел, исполнет со керамички предмети, гареж од пепел и шунд, објаснува археологот Мите Штерјов.

Археологот Зоран Николов, на тврдината Исар врши ископувања и на средновековната црква Свети Власие.
- Откриените надворешни ѕидини со должина од 50 и широчина од 30 метри говорат дека станува збор за манастирски комплекс во непосредна близина на тврдината. Според пишаните документи, констатирано е дека се работи за црквата Св. Власие, градена во првата половина на 14 век и која во 1.377 година била приложена на Хиландар од страна на ктиторот Станислав, рече Николов.

Министерството за култура минатата година на Музеј на град Штип му одобри три милиони денари за ископување, конзервација и реставрација на тврдината Исар.

11.05.2009

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 1761 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 04 август 2020
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: