Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7719
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Велешки кромид на хрватските трпези
Сподели на Facebook
Земјоделците од Велешко се офајдија од младиот кромид годинава. Околу 450 тони кромид, за рекордно време и по добра цена се најде на трпезите во Хрватска, Косово, Србија и на домашниот пазар.

Како никогаш досега, производителите на млад кромид од Башино Село, Ногаевци, Уланци, Градско и други села навреме го продадоа својот производ. За помалку од еден месец целокупниот род беше собран, исчистен и со камиони транспортиран на хрватскиот пазар. Она што остана деновиве го откупуваат трговци од Скопје, Куманово и други градови. Нивите останаа празни. Земјоделците се задоволни од откупната цена. Килограм млад кромид го продадоа по 40 денари..
-Годинава сме многу задоволни од пласманот на младиот кромид. За кратко време целото производство беше откупено, оти имавме одличен квалитет - вели Димитрија Наумовски, од Башино Село.

Повеќе од 60 хектари во Велешко годинава беше засаден кромид, а добар дел од земјоделците и за идната година најавуваат дека на нивите ниви кромидот пак ќе биде присутен.
Илија Шопов од Башино Село се пофали дека од продадениот кромид заработил околу 5 илјади евра. Земјоделците деновиве на местото на кромидот почнаа да ги расадуваат доматите, пиперките, зелката, како и другите градинарски култури.

(С.А.)

11.05.2009

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 2013 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 04 август 2020
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: