Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Се копа и на локалитетот Свети Петнаесет
Сподели на Facebook

Покрај ископувањата кај тврдината Цареви кули, струмичките археолози работат и на локалитетот "Св. Петнаесет". Таму, меѓу остатоците од ранохристијанската базилика од 4. век, се пронајдени нови гробиници и артефакти.

- Исто така, во континуитет продолжија и конзерваторските работи на локалитетот "Римска терма" во Бања Банско каде што покрај постојниот е откриен уште еден бањски комплекс, потоа бронзени статуетки и мермерна статуа на богот Меркур, постаменти за скулптури, богата керамичка збирка, како и уникатен мозаик кој датира од крајот на третиот или од почетокот на четвртиот век, изјави Славица Тасева, директор на Националната установа Завод - Музеј во Струмица.

Остатоците од мозаикот, по кој струмичките археолози трагаат подолго време, само го потврдија огромното културно и историско значење на овој објект од доцниот римски период. Со заокружувањето на повеќегодишните конзерваторско-реставраторски работи на овој локалитет целосно ќе биде дефиниран и оформен првобитниот изглед на таа римска терма.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3854 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 34

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: