Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости > Дневни случувања во Македонија
Кејблтел од октомври нуди бесплатно ало
Сподели на Facebook

Операторот од први октомври ќе понуди и pay per view (плати за да гледаш), со кое ќе им овозможи на корисниците да гледаат до 40 филмови од најпознати светски куќи и тоа преведени на македонски јазик

Кабелскиот оператор Кејблтел од први октомври ќе почне со нудење на два нови сервиси за своите корисници - pay per view (плати за да гледаш) и фиксна телефонија. Првиот сервис за прв пат се појавува на македонскиот пазар и популарно е наречен домашно кино бидејќи им овозможува на корисниците на Кејблтел да гледаат до 40 филмови од најпознати светски филмски куќи и тоа преведени на македонски јазик и не постари од шест месеци.

Стојан Ѓорговски, оперативен директор во Кејблтел, вели дека засега сервисот pay per view им е овозможен на корисниците од Скопје, Велес и Куманово и ќе биде бесплатен во тримесечниот промотивен период.

Од наредниот месец, Кејблтел ќе стартува и со фиксна телефонија која ќе биде бесплатна за корисниците на мрежата на овој провајдер. Ѓорговски вели дека тест периодот за интерконекција со Македонски Телеком завршува неделава по што ќе може да се стартува и со овој сервис кој на корисниците ќе им биде понуден со избор на повеќе пакети. Повиците кон броеви на други оператори ќе се наплатуваат.

Со овие сервиси, покрај кабелската телевизија и интернетот, Кејблтел станува оператор на трипл плеј услугата која прва ја воведува во земјава. Поради зголемување на разновидноста на услугите, Кејблтел најави дека од идниот месец го поскапува основниот пакет од сегашните 350 на 450 денари.

Кејблтел лани инвестираше 13 милиони евра за купување на 13 кабелски оператори и уште пет милиони евра во надградба на нивната мрежа. Главниот извршен директор на Кејблтел, Џеф Финли најави преземање на уште 10 кабелски оператори во текот на ноември и инвестиција од 20 до 22 милиони евра. Ширење на мрежата, Финли најави и за 2009 година кога планираат купување на уште 20 кабелски оператори.

(С. Бл.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3963 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 06 јули 2020
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: