Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Верски пропаганди > Католичка пропаганда
Католичка пропаганда
Сподели на Facebook

Католичка пропаганда (Унијатсво)

Иако подготовките за востание и револуционерните активности пред но и по востанието и биле познати на Католичката пропаганда, таа се држела целосно на страна. Пред своите протектори Австро - Унгарија и Франција не се застапува ниту за најосновните човекови права на македонскиот народ, за да овие превземат некој чекор кај турските власти на намалување од теророт, вршен врз него.

Уште повеќе, турскиот терор како да и одел во прилог на оваа пропаганда, зашто и овозможувал да ја покаже својата “милосрдност” кон настраданиот македонски народ. Со тоа очекувано доаѓат и симпатиите за таквата “несебична милосрдност” (Lettre Revue de l, Oeuvre des ecoles d, Orient-Paris. Sept. 1903,стр. 145).
Визионерски превземаат однапред знајни потребни чекори кон настраданиот народ кој и пред востанието е во револуционерно движење и заради засилениот терор многу повеќе имал потреба од сантитетска и материјална помош. Тука пак, “случајно” биле не-случајните за таква помош (што им е и “мисија”) католичко-унијатските мисионери кои создавале една хумана слика за себе и своите потреби.

Кај народот се создавало уверување дека католичко-унијатските мисионери и навистина се хумани христијански организации. И наместо ако навистина сакале да престанат а камо ли смалат страдањата на Македонците, да за тоа апелираат кај своите влади тие праќаат поинакви апели. Апелираат за средства за нови болници и сиропиталишта од кои пак се изнесуваат и сираци подоцна претопувани во туѓина и меѓу туѓинци што е нешто налик на нов “данок во крв”.
Овие верски пропагандисти, го советувале македонскиот народ да стои настрана од бунтови и востанија и да биде послушно-поданички во однос турските власти, објаснувајќи му дека бунтовите се причината за страдањата (Аnnales de la congregation de la mission – Lazaristes, Paris [ 1858 – 1914 ] , vol. LXIX , 1904, стр. 275)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4228 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: