Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Пропаганди и шпиунажи во кралството на СХС
Јадрото на Ју комунистичко - разузнавачки служби
Сподели на Facebook

Почетоците на Ју-комунистичка разузнавачка служба, се при крајот на кралството, зашто во услови на илегала и апсења, КПЈ воведува правила на конспирација но и тактики на ширење дезинформации кон противникот – тогашната влада.

Според пишувањето на тогашниот орган на ЦК КПЈ – “Пролетер”, од април 1940 год, “Основното правило на конспирација е – Немој да му го кажуваш на оној кому можиш - туку на оној на кого мораш. Зборливоста не ти се осветува само на тебе туку и на Партијата“. Безбедносната заштита и конспирацијата ќе се зголемат кај КПЈ, но таа ќе почне и да продира во поедини институции, затвори, војската, штампарии и сл., од каде црпат драгоцени информации.

Дури организираат курсеви за своето членство, со основни заштитни мерки од полициски интереси и сл. Слепилото на владеачките клики од вистинскиот непријател не ги одминува ни во последните денови од својата власт. Така дури и последниот Председател на владата од Ју-кралството, генералот Симовиќ, после бомбардирањето на Белград на 6 април 1941 год. на еден од своите шефови на Полицијата ќе им рече: “Добро отворете ги очите, комунистите и анрхистите да не ја искористат оваа војна за свои цели“. Всушност, тоа и ќе се случи но многу подоцна, зашто токму низ таа војна тие ќе ги изградат сите свои воено-пропагандни структури со кои и ќе ја превземат власта во 1945 год.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4092 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 104

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: