Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Комунистичка пропаганда во Македонија
МАКЕДОНИЈА И ЈУ РАЗУЗНАВАЧКИ СЛУЖБИ
Сподели на Facebook

Тито во својство на Врховен командант на НОВ и ПОЈ и повереник за Народна одбрана, на 23 мај 1944 год. ја донесува Наредбата за основање на “Оделението за заштита на народот” – ОЗН-а.

Овој е историски датум како формален за основање на единствената служба за безбедност за целата земја. ОЗН-а е формирана како централизирана служба и на воени принципи со еднообразна организациона структура и единствени методи а равота. Непосредно по донесувањето на оваа Наредба основани се одделенија за зашита на народот за Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, Хрватска, Словенија и Србија а нешто подоцна и за Војводина и Косово и Метохија но кои две одделенија се врзани за ОЗН-а на Србија.

Задачи на ОЗН-а:
- Разузнавачки и Контраразузнавачки работи на сеуште окупираната територија.
-Контраразузнавачка заштита на ослободената територија и контраразузнавачки работи во војската.

На ослободената територија службата е формирана во склад со принципите на општата административно-територијална поделба: Окружни одделенија во седиштата на округот и полномоштенства на ОЗН-а во срезовите и реоните. Во оперативните единици на НОВЈ формирани се одсеци на ОЗН-а при штабовите на Корпусите и полномоштенства при штабовите на дивизиите, а при штабовите на Бригадите и батљоните поставени се – полномошници. При штабовите на Армиите, кои се формирани во март 1945 год., основани се одсеци на ОЗН-а кои биле непосредно врзани за III одсек на ОЗН-а при Довереништвото за Народна Одбрана на владата на Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ).

Во август 1944 год., формиран е и – “Корпус на Народната Одбрана на Југославија” (КНОЈ), како специјална оружена формација за Оперативно – извршни безбедносни задачи. Почетното јадро на оваа единица го сочинувале посебни единици за борба против Петата колона. Со КНОЈ раководел Врховниот Командант преку Начелникот на ОЗН-а за Југославија. Обединета во единствена организација и со стекнатите искуства, Службата за безбедност заедно со останатите сили за безбедност, до крајот на војната играат значајна улога.

КНОЈ имал за задача:
- борба против бандите во позадината на НОВ и против – “антинародни елементи”;
- oбезбедување на централните органи на власт;
- чистење на штотуку ослободената територија од остатоци на непријателските единици;
- чистење на ослободената територија од шпиони и диверзанти;
- обезбедување на поважните објекти (железници, аеродроми, мостови и др.);
- извршување задачи на ОЗН-а во ликвидирањето на остатоци од бандите и др. акции кои таа ги организирала во својот делокруг на работа.

(Литература – “Војници на мирот”, стр. 45-46, Издавач – “Слобода”, Белград 1979 год., автори – Драган Марковиќ, Никола Миловановиќ, Ѓуро Ребиќ)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4512 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: