Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Грчка пропаганда во Македонија
Стратис Миривилис за Македонците
Сподели на Facebook

Стратис Миривилис е автор на романот "Животот во гробот"

Ранет за време на I Светска војна, грчката Команда го сместува во куќа од македонско семејство. Од тоа време тој ќе запише:

"Веќе една недела мојот живот тече во оваа тивка куќа како една тивка и мирна водичка низ меката трева. Длабоката потреба што ме тера повеќе да комуницирам со оригиналната душа на овие луѓе ме принудува упорно да навлезам во значењето на НИВНИОТ ЈАЗИЧЕН ИДИОМ. Тој претставува словенска гранка со многу турски и грчки елементи. Впечаток ми остави нагласката на една мажествена фонетика во овој јазик...   


Константинопол

Овие селани, чиј јазик добро го РАЗБИРААТ И БУГАРИТЕ И СРБИТЕ, ПРВИТЕ ГИ МРАЗАТ БИДЕЈЌИ ДЕЦАТА ИМ ГИ ЗЕДОА ВОЈНИЦИ. ВТОРИТЕ ПАК ГИ МРАЗАТ БИДЕЈЌИ ГИ МАЛТРЕТИРААТ КАКО НАВОДНИ БУГАРИ. И нас Ромеите пропатувалци не гледаат со симпатична љубопитност, како автентични поданици на Патрик, т.е на прославениот Патријарх од Константинопол, бидејќи неговите идеи се распростираат макар обвиткани во матна и чудна таинственост врз овој христијански свет и бидејќи на гробовите на нивните стари достоинственици има плочи со грчки натписи, овие исти писма што се испишани врз искривените икони и старите црковни книги. СЕПАК ТИЕ НЕ САКААТ ДА БИДАТ НИТУ БУГАРИ, НИТУ СРБИ, НИТУ ГРЦИ, ТУКУ САМО ОРТОДОКСНИ МАКЕДОНЦИ."

(“Името Македонија и Македонци во историјата”, Љуботен, Скопје 1996, стр. 149).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4347 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 56

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: