Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српски фалсификати за Македонскиот народ
Писмо од Едвард Б.Баркер
Сподели на Facebook
1878 год - British Museum (London) BMss Layard Papers.Vol. LXXXlX.Add.39.019.p.186-187 (писмо од Едвард Б.Баркер)
Приватно До Високопочитуваниот Аустен Хенри Лајард

... Како што порано ја известив Вашата Екселенција, руските агенти се ангажирани во земјата и се обидуваат да добијат петиции по цела Македонија, за да се вклучи во таа "Бугарија". Тие му велат на народот - "Ако вие останете - надвор - вашата држава (и вие гледате што е), ќе ви биде полоша отколку што беше порано, додека ако се присоедини кон нас и кон нашата кауза, ќе ги добиете сите бенифиции што ќе потекнат од големото и силно кралство, под Руска заштита.

Од друга страна, Грците и Турците собираат потписи за петиции против бугарското кнежество, судирајќи се за Солун сите заедно..

Останувам со голем почит и преданост
Едвард Б.Брокер 


Британски музеј - Лондон

Факти од ова писмо:

1. Русија ја форсира Бугарија и новата бугарска народност преку руските агенти кои еве работеле агилно и во Македонија.

2. И покрај тоа македонскиот народ не се определил за Бугарија, повеќе преферира турско ропство но и сопствена борба одошто спојување со Бугарија за што се доказ и овие неуспешни петиции.

3. Македонија и македонскиот народ ја немале таа милост - ДРУГ ДА ГИ СОЗДАВА И ФОРСИРА, но ете – ОПСТАНАА самите уште и при постојани завојувачки удари од сите други.

4. Македонија и македонскиот народ се во најлоша положба - помеѓу чеканот и наковалната - руско-бугарски притисок и грчко-турски (но и српски). Сепак ОПСТАНАА.

5. На Македонците не ни треба - Јуруј Венелин (Русин) за да се разбудат. Тоа и не значи дека и кај нив немало лутања од поединци (кај Бугарите уште повеќе има), НО НИКОЈ ОД СТРАНА НЕ ГИ БУДИ И ПОТТУРНУВА (од страна има само интриги во отворен ништеж на се што е македонско).

6. На Бугарите преродбата им ја започнаа Руси, ослободувањето им го изведоа – Руси, првата и влада и државна конституција им беше речиси целосно од Руси (министри – Руси), а оние кои и беа Бугари беа само заради декор заради другите Големи сили.

7. Ако било минимално националното будење или нациналната свест кај Македонците - едноставно ќе се изгубела во СЕОПШТИОТ ТЕРОР кој се истури врз плеќите на македонскиот народ. Особено подоцна - со колежите од четите - Српски, грчки и особено - Бугарските.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4521 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 53

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Македонците и чамците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: