Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
II фаза од српската пропаганда во Македонија
Сподели на Facebook

За ова состојба на српската пропаганда, најдобро се гледа од современиците од оваа пропаганда, кои ќе речат:

“На Србија и е потребно море и таа, засега тоа може единствено да го бара преку Македонија. На Србија и е потребна Македонија и таа мора да ја добие макар таму да нема ниту еден Србин и таа ќе се бори за тоа на живот и смрт со сите и со секого што ќе застане на пат...

Нам ни е потребна Македонија и излез на Егејско море и ние со сите сили ќе работиме тоа да го постигнеме.. “


(“Нови Мирмидон – Пред Маќедонским питањем”, Београд, 1902 год. стр. 4-5, 7, 9-10)

- Јован Јовановиќ пак во “Јужна Србија од краја XVIII века до солобоѓења”, Београд, стр. 127

 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3947 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 131

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: