Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Хенри Вуд Невинсон(Henry Woodd Nevinson-Британија)
Сподели на Facebook
Хенри Вуд Невинсон е роден во Лестер. Студирал на Оксфордскиот Универзитет.
Хенри Вуд Невинсон (1856 - 1941)
Како талентиран писател е еден од најзначајните во Британија од првата половина на XX век но тој е и значаен новинар. Има многу патувано низ светот и пишувано за сосотојбите во Централна Африка, во Азија, на Исланд и во други земји.
 
Објавил бројни дела, меѓу кои позначајни се: “Војна во триесет дена “, “Лејди Смит “, “Модерно ропство“ (во кое ја изложува состојбата на домородците во Африка), “Руска зора“, “Новиот дух во Индија“, “Битката на Дарданели“ и др.

Невинсон е и угледен член на Независната Лабуристичка партија. Во однос на Македонија и македонскиот народ во анкетата ќе рече:

“Сегашното распарчување на Македонија е спротивно на правдата и на слободата и претставувa постојана опасност за мирот. Денешните балкански влади не ги почитуваат правата на етничките малцинства. МАКЕДОНЦИТЕ СЕ НАЈУГНЕТЕНИ ОД СИТЕ УГНЕТЕНИ НАРОДИ.“

во оригиналот:

“Le morcellement actuel de la Macedoine est contraire a la justice et la liberte et constitue un danger permanenet pour la paix.“
Les gouvernements actuels des Balkans ne respectent pas les droits des minorities ethniques. Des tous ces PEUPLES subjugues ce sont les MACEDONIENS qui sont le plus opprimes.”


Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 2561 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 15

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: