Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7578
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
Стојан Христов висок Американски политичар
Сподели на Facebook

Американскиот Претседател Теодор Делано Рузвелт е голем пoчитувач на делата од Стојан Христов. Импресиониран од романот “Оваа е мојата земја” постојано му е при рака, ...

...како еден од најдрагите (такви ги имал 6). На смртниот час, првото што наоѓаат на масата од Рузвелт е- “Оваа е мојата земја”.

- Христов е исклучителен Државник и Раководител во разни области на Американското општество со силен допринос за САД и особено за Вермонт.

- На толку многу функции и задолженија , што може да се каже дека е темелник на многу сегменти од државноста на Вермонт и САД, во еден важен временски период од Студената војна, дел од нив се:

* Од 1952 до 1953 г. - Пратеник во Пратеничкиот дом на Вермонт.

* Од 1964 до 1973 г. - Комисионер во Комисија за образование на САД.

* Во 1964 до 1973 г. - Сенатор на државата Вермонт. Update

* Од 1964 до 1973 г. - Претседател на Комитет за здравство и социјална политика.

* Од 1964 до 1973 г. - Претседател на Заедничкиот комитет за високо-образовни студии,

* Од 1964 до 1973 г. - Претседател на Заедничкиот комитет за проучување на другите.

* Од 1964 до 1973 г. - Претседател на Советот на Државната библиотека на Вермонт.

* Од 1976 се до смртта 1995 г. - Член на Советот на Државната библиотека на Вермонт.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3628 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 22 јули 2018
Моментно посетители: 64

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: