Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
САД и Македонската самосојност
Сподели на Facebook

Зошто САД, даваат силна подршка на македонската самостојност и независност?!

– Пред се заради Американскиот интерес за влијание на Балканот во кој Македонија е купот клучеви кон сите врати. Клучот од ризницата и овојпат е – Солун.

- Токму како некогаш царска Русија, која создава држави на Балканот заради истото, но сега Русија е во превирања по Октомвриската револуција.
САД за разлика од Русија се попринципиелни во однос на Македонија, заради демократските вредности на американското општество, создадено на темелите од тие вредности.

- Проф. Џорџ Херон – специјален пратеник на претседателот Вудро Вилсон, е постојаната врска со големиот број македонски друштва во Швајцарија и др. Европски земји. Херон на македонските друштва во Швајцарија во средината на 1919 г. им пишува:
“Не очајувајте – Америка ќе ви помогне. Бидете уверени дека американската демократија, нема да остави еден мал народ, кој ја бара својата слобода“.
Личниот пријател на преседателот Вилсон и негов специјален претставник на Мировната конференција во Париз 1919 г., и најконкретно ќе нагласи:

- “МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ПОСЕБЕН НАРОД, способен за една понапредна цивилизација, повеќе отколку што е општопознато“.

- “МАКЕДОНЦИТЕ, се спротивставуваат да бидат поделени меѓу Србија, Бугарија и Грција“.

- “Тоа што МАКЕДОНЦИТЕ, речиси еднодушно го сакаат, тоа е да се конституираат во независна држава под американски протекторат“.

Подоцна проф. Херон, ќе ги теши Македонците објаснувајќи го овој вид американски протекторат со зборивите:

- “Oд сето она што го разбрав, вие не барате вечен протекторат на некоја сила, која треба да ја експлоатира Македонија, туку , напротив, привремен протекторат до моментот кога вашата земја ќе се соземе за да може самата да се самоуправува. Таков протекторат и морална материјална помош може да ви даде само Америка“.
Пишувајќи му на американскиот амбасадор во Берн на 16 август 1919 г. , проф. Херон, ќе го информира за активностите на државно конституирање од страна на Македонците здружени и организирани во силни асоцијации во и особено надвор од Македонија:

- “Како што знаете, МАКЕДОНЦИТЕ ќе формираат привремена влада И СЕ РЕШЕНИ ДА ОДБИЈАТ ДА БИДАТ АНЕКТИРАНИ И ПОДЕЛЕНИ МЕЃУ СРБИТЕ, ГРЦИТЕ И БУГАРИТЕ“.

- “Неодамна полковникот Хауз му напиша на Националниот комитет (или полупривремена влада) дека не постои проблем во Европа што му е ПОБЛИСКУ ДО СРЦЕТО ОД КАУЗАТА ЗА СЛОБОДА НА МАКЕДОНЦИТЕ“.
Но Херон го следат и други важни Американци во ставот за посебноста на македонскиот народ и правото на своја држава. Така полковникот Хауз, висок американски дипломат и еден од клучните личности на преговорите во Париз, летото 1919 г. го информира проф. Хетон:

- “Македонското прашање ќе биде земено во разгледување, зашто МАКЕДОНЦИТЕ го имаат истото право на независност како Полјаците, Ерменците, Чехословаците и др.“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3853 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 27

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: