Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7619
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Русија и пропагандите во Македонија
Јован Роганович
Сподели на Facebook

Овој бивш Руски амбасадор во Црна Гора во 1900 год. во Казан ќе објави брошура за Македонија.

Во неа тој се залага за независност на Албанија, Стара Србија и Македонија но и да се припојат по тоа на Србија.Тој при ова осбено е жесток кон П. Миљуков за кој вели дека научноста ја условува во лични корисни цели, што во пробугарскиот печат во Русија ќе се означи како клеветење (весникот “Курир”).
(Ј.Роганович – Македонски вопрос на почве его истории, етнографии и политики, Казан, 1900 г.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3573 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 20 јануари 2019
Моментно посетители: 328

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: