Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Десерти
Крофни
Сподели на Facebook
Крофни, десерт
Потребни состојки:

3 јајца
200 мл. јогурт
300 гр. брашно
1 кесичка прашок за печење
2 кесички ванилин шеќер
300 гр. мелен шеќер
1 л. масло за јадење


Во сад за матење јајцата се матат со миксер како за торта па се додаваат јогуртот и ванилиниот шеќер. Прашокот за печење се става во брашното и брашното се додава во садот за матење. Тестото за ктофни треба да биде погусто од тестото за палачинки но не и да биде течно, туку да може да се црпи со лажица. Од тестото ставаме во калап за крофни, и притискајќи на калапот, крофните ги пржиме во 1 литар загреано масло за јадење. Откако ќе ги испржиме крофните ги ставаме во чинија и ги нарасуваме со мелен шеќер.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9010 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,87 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 02 јули 2020
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: