Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Фолклор > Македонски фолклорни ансамбли и друштва
Ансамбл Керамичар
Сподели на Facebook

Ансамблот Керамичар е формиран 1954 година. Денес ансамблот брои над 250 членови од кои поголемиот број се ученици и студенти.

Ансамблот Керамичар од неговото формирање па до денес има изведено повеќе од 3500 концерти. Ансамблот Керамичар учествувал на разни фестивали, културни манифестации, прослави, средби, музички ревии на кои благодарение на врвниот квалитет на своите изведби има добиено многу плакети, дипломи, пофалници и други награди и признанија помеѓу кои најзначаен е сребрениот гердан освоен на ММФ во Дижон – Франција.

Ансамблот има снимено неколку грамофонски плочи со народни песни и ора од својот богат репортоар. Репортоарот на амсамбалот Керамичар е необично разновиден по форма и ритам што Македонскиот народ со векови го носел низ својата историја. Младоста и големиот ентузијазам на членовите на ансамбалот се вткаени во песните и ритамот на народните ора од Македонското поднебје. Градот Велес со повеќе од 50 000 жители е сместен во централна Македонија. Велес е познат револуционерен, културен и едикативен центар на Македонија. Познатиот поет Коста Рацин и други познати личности од минатото се родени во Велес. Денес Велес е индустриски град со богата керамичка традиција.

http://www.keramicar.org.mk

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9801 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 143

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: