Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7922
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Фолклор > Македонски фолклорни ансамбли и друштва
АКУД "Мирче Ацев"
Сподели на Facebook

Академското културно-уметничко друштво "Мирче Ацев" е формирано во текот на 1949 година, со одлука на Универзитетскиот одбор на Студентската младина на Македонија.

Активностите на Друштвото започнаа да се одвиваат преку Академскиот хор, Фолклорниот ансамбл, Академската сцена, Народниот и Изворниот оркестар, како и преку Детското фолкорно студио. Своите уметнички достигнувања ги презентира во нашата земја и во странство, постигнувајќи значајни успеси во афирмирањето на македонското културно творештво.

Фолклорниот ансамбл негува народни песни и ора од Македонија, како и од другите народи во светот. Богатата ризница на народното творештво, создавана со векови на македонското поднебје, се афирмираше со учество на многу фестивали во Европа и во светот, добивајќи врвни признанија. Хорскиот ансамбл освои повеќе први места на меѓународни фестивали, меѓу кои, во Ланголен и Мидлсброу, Англија. Академската сцена, со својата професионалност, ги победува и државните театри на некои фестивали на кои учествува, а видни резултати постигнува и Детското фолклорно студио.

Во досегашниот период, Друштвото успешно има настапувано во повеќе земји: Бугарија, Грција, Романија, Италија, Австрија, Чешка, Полска, Германија, Франција, Англија, Ирска, Турција, Шведска, Шпанија, САД и Австралија. За постигнатите успеси, АКУД "Мирче Ацев" е добитник на Орден со сребрени зраци, доделен од Претседателот на тогашната југословенска држава.

АКУД "Мирче Ацев" е организатор и на Меѓународниот студентски фолклорен фестивал, кој традиционално се одржува повеќе од дваесет години, со учество на многу ансамбли од универзитетските центри во светот.

Во досегашното 50-годишно постоење на АКУД "Мирче Ацев", во него членувале над 7.000 членови, изведени се повеќе од 5.000 концерти, а неговите настапи ги следела публика од над пет милиони луѓе.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10039 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,25 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 20 октомври 2021
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: