Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7676
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етимологија > Етимологија на македонскиот јазик > Други јазици и писма во Македонија
Диздар
Сподели на Facebook
“Диздар“ (од персиското “diz” што значи тврдина, град, крепост и сл. како и “dashten” што пак значи да се чува, држи и сл.) во турската држава е со првобитно значење “ чувар на градот“ а потоа и “командант на градот“ (“kastelan“, “porkulab“) и старешина “mustahfiza“ (чувар на градот).
Во турските градови, покрај другите родови војска, основна и постојана градска постава сочинувале “mustahfizi“ на чело со диздар. Останатите родови имале посебни старешини. Секое појако утврдување, имало свој диздар, а во еден град можело да има и повеќе ако имало повеќе тврдини (обично за Горни Град и Долни Град – Калето и долу, Солун, Скопје, Битола имале и по повеќе диздари).

Диздарот го поставувала централната власт во Цариград на предлог од санџакбегот т.е беглербегот и имале титули на аги; за својата служба уживале т.н.р “ gedik-timare“ (лено врзано за одредена служба). Неговиот помошник бел ќехаја (ќаа). Безпосебно одобрение не смеел да го напушта нити да се оддалечува од градот. Диздарите освен воената имале и значајна политичка улога на подрачјето од своите градови, особено во првите векови на турското владеење. Ова диздарска служба почнува да се укинува веќе од средината на XIX век натаму.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3713 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 25 јануари 2020
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: