Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7665
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Контакт
Сподели на Facebook

Филм од 2005 година

КОНТАКТ е драматична комедија за две зла, една луда жена и еден затвореник коишто си ги спасуваат животите. Некаде во поранешна Југославија Жана (25) и Јанко (40) се ослободени во истиот ден. Таа од психијатрија. Тој од затвор. Нивните домови се продадени на политичари кои се обидуваат да се скријат од Хаг. И сега овие две спротивни личности се приморани да се дружат, додека не откријат дека се познаваат од детството - и се вљубуваат.

Жана стекнува малку од негативната енергија на Јанко која ја користи да се справи со секојдневието. Тој чувствува како таа му зема од товарот и открива нови аспекти од својот живот. Агресијата која на некој начин ја усмери против самиот себе станува послаба. На тој начин тие си помагаат еден на друг. Но тогаш Жана ја открива вистинската страна на Јанко. Откако тој и се исповеда дека сè правел за пари, Жана повторно паѓа во апатија.

Режија: Станојковски Сергеј
Сценарио: Станојковски Сергеј
Продуцент: Салковски Томи
Главни улоги: Којо Никола , Митевска Лабина
Споредни улоги: Ајрула - Тозија Сабина , Беговска Бедија , Гоговски Ристо , Ендровски Владимир , Илиев Диме , Јашар Мустафа , Мирчевски Петар , Рубен Емил , Стефковска Жаклина , Шабан Ертан
Директор на филм: Анастасов Владимир
Сценарио -- Гордан Михиќ
Музика -- Пир Рабен, Мајкл Бојен

Улоги: Петрушевска Весна, Исмаил Ѓунер, Љутков Зоран, Наумоска Наташа, Нокшиќи Агнес, Илиќ Горан, Муслиу Фатон, Костовска Ана, Вукелиќ Ивана, Гушиќ Ристо, Божиќ Жељко, Станојковски Сергеј, Серџовска Наташа, Петрушевска Елена, Мустафов Ферус, Нацев Ненад, Коцевски Благоја

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4552 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 12 ноември 2019
Моментно посетители: 47

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Анексија
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: