Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Како убив светец
Сподели на Facebook

Филм од 2004 година

Македонија, денес и тука. Виола, откако помина три години во САД, се враќа во Македонија и ја наоѓа својата земја на работ од етничка војна, преполна со војници на НАТО, со тенкови и пушки на секој агол, сиви и валкани. И своето семејство го наоѓа во ист неред, растурено и со лоша комуникација.

Помладиот брат на Виола, Кокан, опасно ги следи револуционерните и патриотски соништа коишто се движат од мал хулиганизам до вистински терористички амбиции. Таа се обидува да се приближи до отуѓените браќа, но тешко и е да ја открие тајната што нејзе ја врати во Македонија. Една мировна парада со реликвии на еден светец ќе ги промени животите и на Виола и на Кокан.

 

Режија: Митевска Стругар Теона
Сценарио: Митевска Стругар Теона
Продуцент: Митевска Стругар Теона
Главни улоги: Јашари Џевдет, Митевска Лабина, Тоциновски Милан
Споредни улоги: Бајрам Северџан, Јовановска - Стојановска Силвија, Коруновски Кирил, Липша Леа, Мирчевски Петар, Михајловски Тони, Рубен Емил, Спиркоски Благоја - Џумерко, Стефановски Ристо, Шабан Ертан

Сценарио -- Метју Бардин
Музика -- Оливие Самулиан, Проект Жлуст
Улоги: Judy Harris, Доротеа Огненовска, Jason Cahill, Петар Горко, Васил Михајлов, Тоше Проески, Вера Јанковска, Катерина Шехтанска, Љупчо Бреслиски, Иван Граматиков, Поп Панкова Марина, Мирче Нешовски, Душица Нешовски, Доротеј Нешовски, Тимотеј Несовски, Владимир Милошевски, Ристо Гусиќ, Исмет Рамадани, Никола Фечковски, Станиша Тодоровски, Блаженка Мајсторовиќ, Слаџана Мајсторовиќ, Трајко Николовски, Гораст Цветковски, Владимир Велковски, Рубин Меновски, Никола Бобчваров, Даниел Ристевски, Андриана Бошковска, Александра Пешевска, Јасмина Василева, Никола Пројчевски, Дејан Ѓошевски, Сречо Папиќ, Јово Брамс, Горан Јанев, Џијан Емин

 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7313 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 12 август 2020
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: