Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Илузија
Сподели на Facebook

Филм од 2004 година

Во основа на приказната е распадот на едно семејство како резултата на транзицијата и воените дејствија низ која минува Македонија (тоа може да биде и било која друга земја во регионов). Тинејџерот Марко расте во наполно нездрава средина: татко пијаница, мајката одамна изгубила контакт со светот, сестрата егоист која ги гледа само своите интереси.

Единствената личност која му дава надеж за иднината е професорот по македонски јазик кој го охрабрува Маркота да пишува поезија. Но и оваа ситуација се покажува несоодветна за очекувањата на Марко. Неговото познанство со еден платеник ќе го научи како да го земе законот во свои раце. Во овој филм, семејството и училиштето се користат како метафора за болното општество кое го уништува сето она што било добро и невино во Марко, одземајќи му ги соништата до толкава мерка што момчето, во еден момент, ќе сака да се одмазди.

 

 

Режија: Ристевски Светозар
Сценарио: Ристевски Светозар
Директор на фотографија: Самоиловски Владимир
Монтажа: Георгиев Атанас
Продуцент: Ристевски Светозар
Главни улоги: Јовановски Владо, Ковачевиќ Марко, Надаревиќ Мустафа
Споредни улоги: Билал Салаетин, Мирчевски Петар, Мјаку Бајруш, Чевревски Данчо
Сценографија: Тошевски Игор
Костимографија: Крстевска Жаклина
Светло: Богоевски Петар

Сценарио -- Грејс Леа Троје
Музика -- Bei the Fish
Кастинг директор -- Никола Хејко
Директор на филм -- Емил Костовски
Менаџер на екипа -- Зоран Ристески
Асс. на режија -- Киријана Николоска
3 асс. на режија -- Маја Младеновска
Асс. на сценографија -- Ричард Милошевски
Реквизита -- Зоран Петровиќ
Дизајн на звук -- Атанас Георгиев
Миксер и тон снимател -- Алекс Колер
Миксер -- Александар Симеонов
Специјални ефекти -- М`Барек Жамал, Бојан Тикваровски

Улоги: Никола Ѓуричко, Дејан Аќимовиќ, Мартин Јовчевски, Славица Манаскова, Елена Мошевска

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6019 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: