Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7649
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Прашина
Сподели на Facebook

Филм од 2001 година

"Прашина" раскажува две приказни истовремено и во заднината прави скокови од почетокот на 20 век до американскиот современ културен момент.
На почетокот на ХХ век, на американскиот запад, двајца браќа се вљубуваат во иста жена. Лилит го одбира помладиот Елаја а Лук заминува за Европа, каде неговите демони го водат во Македонија.

Филмот е приказна за љубовта, но и за омразата, која доведува до фатален крај на главните ликови.

 

Режија: Манчевски Милчо
Сценарио: Манчевски Милчо
Монтажа: Гастер Николас
Споредни улоги: Билал Салаетин, Ендровски Владимир, Јовановски Владо, Јосифовски Јосиф, Кујача Николина
Музика: Џајковски Кирил
Сценографија: Мунс Дејвид
Светло: Богоевски Петар
Асистенти на сценографија: Бартлинг Иван Вања, Спасески Кирил
Асистент на костимографија: Крстевска Жаклина

Продуценти -- Крис Оти, Весна Јованоска, Доменико Прокачи
Директор на фотографија -- Бери Акројд
Костимографи -- Ен Кребтри, Ен Јандрицко

Главни улоги:
Џозеф Фајнес
Дејвид Венам
Адриан Лестер
Ен Броше
Розмари Марфи

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5453 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 25 август 2019
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: