Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7577
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Светло сиво / Прекрасен свет
Сподели на Facebook

Филм од 1993 година

Насловот на втората сторија од „Светло сиво“: „Прекрасен свет“, е инспириран од истоимената песна што една од личностите во филмот ја пее во текот на целото дејство и со тоа ги иритира сите останати. Ринго, тапанар без постојано вработување, живее во постојан судир со сопругата, па најпосле решава да замине од дома земајќи го единственото што му е битно - тапаните натоварени на детска количка. Слава, жена без идентитет, постојано тепана од нејзиниот маж, конечно решава да замине од дома и да започне нов живот.

Досте, хомосексуалец изневерен од момчето, разочаран во љубовта, скита без конкретна цел, барајќи утеха за својата болка. Овие тројцата случајно се сретнуваат и го продолжуваат патот заедно. Доаѓаат до една кафеана со преноќиште и добиваат сместување во заедничка соба со повеќе кревети. Во неа веќе спие еден тотално чуден, изморен клошар. Ринго, Досте и Слава одат во кафеаната, обидувајќи се да добијат храна. Во кафеаната со амбиент од најдолно ниво пее Бранкица, а на нејзиниот шарм не може да му одолее Цветко, кој има само една желба, да ја освои пејачката. Трендафил, келнер што секојдневно се сретнува со секакви губитници, ги нервира гостите со своето однесување. Тројцата новодојдени поврзани еден со друг на нејасен начин и во чудна симбиоза, влегуваат во неверојатни ситуации, барајќи љубов во своите недефинирани животни приказни.

Режија: Јаниќиевиќ Срѓан
Сценарио: Дуковски Дејан
Директор на фотографија: Трпески Апостол
Монтажа: Грбевски Димитар
Продуцент: Мижимаков Панта
Главни улоги: Богдановски Русомир, Иванова Катина, Леви Нино, Михајловски Јовица, Мјаку Бајруш, Ристановски Никола, Трпкова Синоличка, Чамински Александар

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4475 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 19 јули 2018
Моментно посетители: 140

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: