Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Филм > Македонски филмови
Под исто небо
Сподели на Facebook

Филм од 1964 година

По капитулацијата на Италија во западниот дел на Македонија, кој беше под италијанска окупација, власта ја преземаат балистите. Подготвувајќи се да го нападнат градот, партизаните испраќаат тројца борци кои со помали акции би го свртеле вниманието на балистите од вистинската акција.

При случајната средба на тројцата партизани со балистите во градот, гине братот на Мифтар. Мифтар, кој е водач на балистите, ги бара партизаните. Ги претресува куќите и уценувајќи го стариот Реџеп, открива дека тие се наоѓаат во куќата на неговиот сосед Крсте. Скривницата во која се наоѓаат двајцата партизани балистите не успеваат да ја откријат. Крсте е готов да го жртвува и својот живот, но Мифтар сака да се одмазди, и го убива неговиот внук. Во тој момент доаѓа до жестока пресметка во која учествува и третиот партизан кој се беше засолнил во блиската џамија, а започнува и нападот на градот во кој влегуваат ослободителите.

Режија: Георгиевски Љубиша, Стаменковиќ Миомир - Мики
Сценарио: Бошковски Јован
Директор на фотографија: Михајловски Бранко
Снимател: Самоиловски Мишо
Монтажа: Бјењаш Јелена
Главни улоги: Гешовска Нада, Дамевски Дарко, Краина Весна, Милиќевиќ Јован, Оцокољиќ Драган, Симиќ Славко, Старчиќ Виктор, Тодоровиќ Марко, Фелба Драгомир, Фехмиу Беким
Споредни улоги: Васовски Панче - Камшик, Дишљенковиќ Предраг, Костовски Драги, Николовски Тодор, Ќортошев Кирил, Шаља Абдурахман
Музика: Зографски Томислав
Директор на филм: Вилар Ладо

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6514 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 107

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: