Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Венко Марковски
Сподели на Facebook

Поет, драмски автор. Роден е во Скопје на 15 март 1915 година. Починал во Софија на 7 јануари 1987 година.

Студирал словенска филологија на Софискиот универзитет. Бил член на Македонскиот литературен кружок во Софија (1938-1941). Член на ДПМ од 1946 година.

Автор е на книгите: Народни бигори (поезија, 1938), Огинот (поезија, 1938), Лулкина песна (елегии, 1939), Луња (поезија, 1940), Гоце (поема, 1940), Илинден (поема, 1940), Чудна е Македонија (поема, 1940), Бие дванајсет (поема, 1941), На исток (сонетен венец, 1944), Спомени (сонетен венец, 1945), Робии (македонски епос, 1944), Партизани (спев во три дела, 1944), Орлите на Македонија (од спевот Партизани, 1944), На пожарите на Елада (поезија, 1944), Република (поема, 1945), Гламји(избор поезија, 1945), Порои (избор поезија, 1945), Климе (роман во стихови, 1945), Робии (македонски епос, 1946), Железницата (поема, 1946), На прагот (роман во стихови, 1946), За родниот кат (пиеса во четири дејствија, премиерно изведена во МНТ на 1 октомври 1946), Гоце (драма во пет чина, премиерно изведена во МНТ на 11 октомври 1951), Сказна за резбарот (роман во стихови, 1954), Над пламнати бездни (поезија, 1954).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6139 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 62

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поимот лептерно (лефтерно – лесно)
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: