Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Велко Неделковски
Сподели на Facebook

Раскажувач, романсиер, драмски писател. Роден е на 28 октомври 1946 година во Скопје.

Студирал Филозофски факултет. Работи во Македонската телевизија како драматург и сценарист. Член на ДПМ од 1980 година.

Автор е на книгите: Леб за тате (раскази за деца, 1975), Големата соба (тв-драма, 1977), Како расте Пенчо (раскази за деца, 1978), Ден за бегство (драма, 1979), Збунети години (роман за деца, 1982), Втора смена (роман за деца, 1983), Записи крај огништето (раскази, 1985), Пролетни авантури (сказни, 1985), На наш начин (тв-драмска серија, 1985), Симчо (роман, 1988), Линија на животот (роман, 1989), Бибисек втори (сказна, 1990), Зло (роман, 1990), Осилава пролет (роман, 1991), Дежурна приказна (роман, 1992), Бибисек од Крамаонија (драма, 1993), Зборофон Тар-11 (роман, 1993), Шоу под ведро небо (сказни, 1994), Смртници и бронза (роман, 1994), Ивона што ја нема (роман, 1995), Вечниот Таниз (роман, 1999), Кога доцни принцот (роман, 1999), Фам или небесна кочија (роман, 2000).

Добитник е на наградата ма РТВ Скопје на СВП за најдобра книга за деца.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10771 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,76 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 7

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: