Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Огин го гори Брезово
Сподели на Facebook
Огин го гори Брезово
Get the Flash Player to see this player.

Огин го гори Брезово,
Македонијо, Македонијо.
Ордан со чета навлегол, Македонијо
во поробено Брезово.

И на дружина говори, Македонијо:
„Станете браќа, не спијте.
Земете бомби, куршуми,
со душман ќе се биеме“.

Ордан на чета говори,
Македонијо, Македонијо:
„Земајте бомби, куршуми,
тиран сомлете,
слобода да добиеме“.

Грмеа бомби, куршуми, Македонијо,
крвава борба започна.
И викна Ордан војвода:
„Го зазедовме Брезово“!

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5061 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,2 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 84

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први истражувања на флората во Македонија
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: