Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Македонија
Сподели на Facebook

Македонија

Реко моја ширна широка,
песно моја вишна висока,
сите светој си ги собрала
љубов наша ти си набрала.

Еј, Македонијо, еј убав роден крај
Еј, Македонијо ти мајко срце големо.

Векој течат, сè ќе измине
а љубов нема да гине,
лична земјо, чиста исконска,
лична земјо ти Македонска.

Еј, Македонијо, еј убав роден крај
Еј, Македонијо ти мајко срце големо.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5006 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,57 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 13 август 2020
Моментно посетители: 85

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: