Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7651
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Музика > Македонски патриотски песни
Лешочкиот манастир
Сподели на Facebook
Лешочкиот манастир
Get the Flash Player to see this player.

Сардисале, сардисале,
Лешочкиот манастир,
сардисале, сардисале,
арнаути слатинчани.
Сардисале, сардисале,
арнаути слатинчани.

Абре попе егумене
каде ти се комитите
абре попе егумене
каде ти се комитите.

Абре паша кузум паша,
јас комити не познавам,
а бре паша кузум паша
јас комити не познавам.

Се налутил турскиот паша,
го запалил манастирот
Се налутил Гоце Делчев,
ја запалил џамијата.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4108 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 15 септември 2019
Моментно посетители: 105

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: